Oroszország növeli kőszén-kitermelő és exportkapacitásait az ázsia kereslet miatt

2022. április 06. 07:04

Számos bővítési projektet jelentettek be.

2022. április 06. 07:04
null

Oroszország lendületes ütemben növeli kőszén-kitermelő és export kapacitását elsősorban az ázsiai kereslet kielégítésére. 2035-re a széntermelés várhatóan 50 százalékkal, az export pedig 75 százalékkal nő, a 2019-es 217 millió tonnáról 380 millió tonnára - derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) 2021-es jelentéséből. A fő hangsúly a kohászati iparnak szánt kokszszénen van, tekintettel az ázsiai keresletre. A 2020-as kapacitásbővítési tervben 2035-ig a kitermelés évi 21,3 millió tonnás növelését tűzték ki célul. Az IEA 2021-es adatai alapján a terv megvalósítása már előrehaladott volt.

Elsősorban a kohászatban használt kokszszén termelését növeli Oroszország.

Az export bővítése érdekében vasúti és kikötői infrastruktúra-beruházásokat is bejelentettek. Az Északi-sarkvidék jegének visszahúzódása lehetővé tenné Oroszország számára, hogy új nyersanyag-kitermelési projekteket fejlesszen ki az Északi-sarkvidéken.    

A távol-keleti sarkvidéki Krasznojarszkban például az orosz AEON vállalat fejleszti a Taimyr-félszigeten található Sziradasajkoje szénmezőt. Az új jenyiszeji kikötő építése 2021 elején kezdődött, és várhatóan két éven belül befejeződik. Ez lehetővé teszi, hogy a sziradasays-i szénmezőből évente akár 7 millió tonna kokszszenet exportáljanak Ázsiába. A projekt egy külszíni szénbányát foglal magában, amelynek termelési kapacitása az első szakaszban évi 5 millió tonna, a második szakaszban pedig évi 10 millió tonna. A Kínába és más ázsiai régiókba irányuló szénexport növelése érdekében Oroszország bővíti exportkapacitásait a távol-keleti régióban.

Számos bővítési projektet jelentettek be a vaninói kikötő, Oroszország második legnagyobb csendes-óceáni szénkikötője számára.

A Kolmar megduplázza kapacitását évi 24 millió tonnára, az A-Property 2024-ig új, évi 30 millió tonnás terminál építését tervezi, a SUEK pedig ugyanebben az időszakban 16 millió tonnával, évi 40 millió tonnára kívánja bővíteni ömlesztett áru termináljának kapacitását.    

Oroszország új vasútvonalakba is beruház kelet felé. Különösen a legfontosabb vasúti összeköttetések, a Bajkál-Amur fővonal (BAM) és a transzszibériai vasúthálózat kapacitása nő 55 millió tonnával évi 180 millió tonnára. Ennek költségeit az IEA körülbelül 9,8 milliárd dollárra becsüli. A BAM 340 kilométer hosszú szakaszán már épül egy második vasútvonal. Ezenkívül 2021 márciusában Oroszország 9,6 milliárd dolláros beruházást hagyott jóvá egy új, 1000 kilométer hosszú, a Szahai Köztársaságból Kínába vezető vasútvonalra, bár a menetrendet még nem jelentették be.

(MTI)

Fotó: MTI/Sóki Tamás

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
józan paraszti ész
2022. április 06. 10:47
AZ EU mikor fázik nem panaszkodhat, Putyin szólt előre. Ez most még egy gyengéd figyelmeztetés. De nem fogják megérteni.
foldizs
2022. április 06. 09:44
:D mindig a retorikával próbálják menteni a tőzsdét, ez ugyanaz, mint a rubeles baszakodás... amiről aztán kiderült, hogy amikor be kéne keményíteni, akkor Oroszország inkább saját maga keres megoldást arra, hogy továbbra is exportálhasson Európa felé :D
Phm045
2022. április 06. 09:16
Na ismét bebizonyosodott, hogy az EU egy kalap szart sem ér. Ha a német, technológia, gazdaságtudomány frigyre lépett volna a szinte végtelen orosz energia és érc kapacitással eljött volna a kánaán.... Ezzel szemben úgy néz ki, hogy ez sokkal keletebbre fog lértejönni. Nem, hogy összeomlik az orosz gazdaság, hanem rövidesen szárnyalni fog. Nem beszélve, ennek a katonapolitikai hatásáról. Iszonyatosan erős fúziót erőt jelent Oroszország, Kína, India, Irán, stb Szevasz jenkisztán........
Hájas Gerzson a hitlerszakértő
2022. április 06. 09:00
Hát igen, szarhatnak az oroszok vastagon a zöldhülyéskedésre is, nem hiszem hogy annyira bánni fogják ha a végtelen szibériai tajgából szántóföld lesz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!