Merkel: A G20-nak partnerségre kell lépnie Afrikával

2017. június 13. 07:48

A G20-csoportnak partnerségre kell lépnie Afrikával a gazdasági fellendülés beindítása érdekében, mert a fiatalok elvándorolnak a kontinensről, ha "túl sok reménytelenséget" látnak – jelentette ki Angela Merkel egy hétfői konferencián. A német kancellár szerint mostantól „nem Afrikáról, hanem Afrikával kell beszélni”.

2017. június 13. 07:48

A legfejlettebb ipari államokat és a legnagyobb feltörekvő országokat összefogó G20-csoportnak partnerségre kell lépnie Afrikával a gazdasági fellendülés beindítása és a biztonság megteremtése érdekében, mert a fiatalok elvándorolnak a kontinensről, ha „túl sok reménytelenséget” látnak – hangsúlyozta Angela Merkel német kancellár hétfőn Berlinben egy konferencián, amelyet a soros német G20-elnökség keretében rendeztek afrikai országok vezetőivel.

Az Afrikában zajló népességrobbanásra és a kontinens felől Európára nehezedő migrációs nyomásra utalva kiemelte, hogy míg Németországban 43 év, Maliban és Nigerben 15 év az átlagéletkor. Angela Merkel kiemelte, hogy fordulatra van szükség a nemzetközi fejlesztési politikában,

„nem Afrikáról, hanem Afrikával kell beszélni”.

A gazdasági és biztonságpolitikai együttműködés révén meg kell nyitni az élhető élet kilátását a fiatalok előtt, azért is, hogy kevesebben meneküljenek el hazájukból. Ugyanakkor az afrikai országoknak is szorosabban együtt kell működniük az embercsempész hálózatok felszámolásáért – mondta. A gazdasági fejlődéshez előbb a stabilitásról kell gondoskodni. Ebben a munkában a G20-csoport segíteni akar Afrikának. Ezzel „saját biztonságunkat is erősítjük” – emelte ki a német kancellár.

A kétnapos konferencián többek között Egyiptom, Elefántcsontpart, Ghána, Mali, Tunézia állam- illetve kormányfője, valamint az Afrikai Unió vezetőjével a német G20-elnökség Egyezmény Afrikával (Compact with Africa) nevű kezdeményezését vitatják meg, amelynek célja a magántőke és állami források mozgósításával hozzájárulni az afrikai gazdaság fenntartható növekedéséhez, a beruházások ösztönzéséhez és a kontinens politikai stabilitásának erősítéséhez. Mindez nem jótékonyság, hanem „befektetés a közös jövőbe”. A piacok integrációját és a kereskedelmet, valamint a technológiák és a tudás átadását úgy kell megszervezni, hogy „tényleg mindenkinek előnyére váljék” – emelte ki Angela Merkel a nemzetközi fejlesztési együttműködési politika újragondolásával kapcsolatban.

A július 7-én kezdődő kétnapos hamburgi G20-csúcs, illetve a novemberi EU-Afrika csúcstalálkozójának előkészítését szolgáló konferencián a nemzetközi fejlesztési együttműködésért felelős tárca vezetője, Gerd Müller bejelentette, hogy Németország „partnerség a reformokért” címmel 300 millió eurós programot indít Tunézia, Elefántcsontpart és Ghána támogatására. A program mindenekelőtt a megújuló energiaforrások használatának előmozdítását és a pénzügyi- illetve bankszektor rendszer fejlesztését szolgálja.

A G20 csoport informális egyeztető fórum, 1999 óta működik és mindössze egy afrikai tagja van, a Dél-afrikai Köztársaság. A további tagok Argentína, Ausztrália, Brazília, Dél-Korea, az Egyesült Államok, Franciaország, India, Indonézia, Japán, Kanada, Kína, Mexikó, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Oroszország, Törökország, Szaúd-Arábia és az Európai Unió mint intézmény.

(MTI)

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Autofocus
2017. június 13. 20:26
Jó reggelt Mutti, Kína már rég zsebrevágta Afrikát. Nekünk csak a problémáit hagyta. Kamerunban kérhetsz a feketéktől egy feketét németül, de semmi több.
Hunyadi Mátyás
2017. június 13. 18:58
A túlszaporodásukat kell megoldani, de gyorsan.
duzur
2017. június 13. 13:59
Erröl van szó !!! Kár, hogy csak most, a migráns tömegek erös nyomása, döbbenti erre rá a vezetöket.
I_Isti
2017. június 13. 12:01
Római birodalom II. Nem csak Európa, hanem ahogy az első is kiterjedt Észak-Afrikára...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!