Az USA katonai csapást mérhet Irakra

2014. augusztus 07. 22:00

Az Egyesült Államok katonai csapásokkal akadályozhatja Irakban az iszlám militánsok térnyerését. Az USA szerint humanitárius katasztrófa van kialakulóban az államban a felekezetek közti támadások miatt. A menekülteknek légi úton nyújtanának segélyt az amerikaiak.

2014. augusztus 07. 22:00

Az Egyesült Államok fontolóra vette, hogy közvetlen katonai csapásokkal akadályozza az iszlamista militánsok további térnyerését Irakban, illetve hogy az ország északi részén humanitárius segélyben részesíti a vallási kisebbség több tízezer menekülésre kényszerített tagját – közölték csütörtökön Washingtonban az amerikai sajtónak névtelenül nyilatkozó hivatalos források.

Újságírói kérdésre válaszolva Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője nem részletezte, hogy milyen katonai lépéseket mérlegelt Barack Obama amerikai elnök nemzetbiztonsági stábjával folytatott csütörtöki tanácskozásán, de azt kijelentette, hogy a szunnita szélsőségeseknek a jazidi és a keresztény kisebbség elleni támadásai miatt „humanitárius katasztrófa” van kialakulóban. Earnest szerint Washingtont mély aggodalommal tölti el a vallási kisebbségekhez tartozó irakiak épsége és biztonsága. Az ENSZ által közölt becsült adatok szerint mintegy 40 ezer jazidi menekült az Iszlám Állam fegyveresei elől a hegyekbe, ahol híján vannak a víznek és az élelemnek.

Ha Washington a légicsapások mellett dönt, az minőségi fordulatot jelent majd az amerikai politikában Irakban, ahonnan az Egyesült Államok egy csaknem egy évtizeden át tartó háborúskodás után 2011 végén maradéktalanul kivonta katonai erőit. 

Amerikai sajtóértesülések szerint a humanitárius segélyt az elnöki jóváhagyás esetén légi úton juttatják majd el a jazidikhez. A médiában megszellőztetett forgatókönyv szerint az amerikai katonai repülőgépekről ledobandó támogatást légicsapásokkal fedeznék. Emellett az amerikai hadsereg tanácsadással és egyéb segítségnyújtással támogatná az iraki légierőt abban, hogy élelmet és gyógyszert juttasson el a menekültekhez.  

A sajtónak név nélkül nyilatkozó amerikai illetékesek szerint Washington hivatalos felkérést kapott a beavatkozásra, de az nem derült ki, hogy az a központi iraki vagy a kurd vezetéstől származik. Earnest ugyanakkor leszögezte, hogy Irak problémáira nincsenek amerikai katonai megoldások, és hogy azokat az irakiaknak maguknak kell politikai eszközökkel megoldaniuk. Kijelentette, hogy jelenleg nincsenek amerikai harcoló erők Irakban és hogy az esetleges katonai fellépés korlátozott lesz.

Barack Obama az elmúlt hónapokban több száz amerikai katonát és tengerészgyalogost vezényelt Irakba a bagdadi amerikai nagykövetség védelmének megerősítésére, valamint az arab ország biztonsági erőinek kiképzésére. Az elnök eddig kizárta, hogy légicsapásokat vagy más katonai műveleteket rendeljen el mindaddig, amíg az iraki vezetők nem tesznek lépéseket az iraki rendszer hibáinak orvoslása érdekében.  

A The New York Times szerint a Pentagon és a Fehér Ház névtelenül nyilatkozó illetékesei nem hivatalosan közölték, hogy Washington Núri al-Máliki iraki miniszterelnök lemondására vár.

Összesen 104 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szümi
2014. augusztus 08. 09:02
Szellemi, kulturális szintje az arab országok többségét a középkor elejére definiálja - nem lenne szabad áramuk, lőfegyverük, autójuk, repülőgépük, kommunikációs eszközeik legyenek - nem való nekik. De mégis van, mert olaj van a talpuk alatt. Ha az nem lenne, ma is a sátraik, vagy sárkunyhóik előtt zabálnák marokkal a kuszkuszt, karddal hadakoznának a szomszédos törzsekkel, tevetrágyával tüzelnének. Akkora fenyegetést jelentenek a világ számára, mint a gyermek, akinek taposóaknát adnak játszani, hogy vigye be az óvodába.
Brigadéros
2014. augusztus 08. 08:42
...Megint találtak vegyi fegyvereket?!? :)
balbako_
2014. augusztus 08. 08:13
A problémát Amerika agresszív hülyesége okozta és az általa "legyőzött" ellenfél az iszlám fundamentalizmus erősödését okozza a világon mindenütt. Abba kéne már hagyni az elszabadult hajóágyú politikát és a világ megleckéztetését.
Akitlosz
2014. augusztus 08. 02:13
"de az nem derült ki, hogy az a központi iraki vagy a kurd vezetéstől származik." Az iraki vezetés már régen felkérte Amerikát a beavatkozásra, csak eddig nem sok sikerrel. Önerőből már régen nem tudják megvédeni magukat. A kurd hadsereg, milíciák és az iráni hadsereg védi a bagdadi hatalmat. Az iraki hadsereg bár jól felszerelt, de alacsony morálú. Az ISISesek könnyen megfutamítják őket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!