Iohannis Románia nyugati elkötelezettségét hangoztatta Gyulafehérváron

2018. december 01. 21:03

Románia nyugati elkötelezettsége mellett tett hitet Klaus Iohannis román államfő a gyulafehérvári nagygyűlés évfordulóján.

2018. december 01. 21:03

Románia modernizációja és nyugati elkötelezettsége mellett tett hitet Klaus Iohannis román államfő szombaton az erdélyi és magyarországi románok száz évvel ezelőtti gyulafehérvári nagygyűlésének a helyszínén tartott ünnepségen. 

Az államfő felavatta a nagy egyesülés emlékművét és azt a hidat, amely a gyulafehérvári vár árka fölött átívelve összeköti az emlékművet az egyesülés ortodox katedrálisával. Beszédében az elnök kiváltságnak tekintette, hogy Románia polgárai örökösei lehetnek az ősök földjén „valaha megvalósult legfontosabb projektnek”. 

Arra figyelmeztetett ugyanakkor, hogy az egyesülés megvalósítói számára a nemzeti állam létrejötte a jogállamiság és a demokrácia, a társadalmi harmónia és a nyugati típusú modernizáció útját is jelentette. 

Klaus Iohannis kitért arra, hogy a száz évvel ezelőtti nagy egyesülés a vezetők vállalásainak, az értelmiség hozzájárulásának és a közakaratnak megfelelően a románok és a nemzeti kisebbségek közeledését is szolgálta. Az egyesülés megvalósítói ugyanis az emberi méltóságon, a jó együttélésen és a tolerancián alapuló állam felépítését vállalták – mondta. 

Őrizzük meg lelkünkben az elismerésünket Románia modernségének megteremtői előtt, egy jobb jövőt építvén a román állampolgároknak. A mi Romániánk, amit az utódainknak akarunk hátrahagyni, méltó és erős, az oktatás, a kultúra és a kreativitás által jól integrált ország lesz az értékek, a jólét és a szabadság Európájában” – jelentette ki Klaus Iohannis. 

Az emlékmű felavatását minden idők legnagyobb román katonai parádéja követte a dél-erdélyi városban, amely során közel 1800 katona és 150 katonai jármű vonult fel, és az összegyűlt százezres tömeg fölött mintegy 20 repülő és helikopter repült el. A román hadsereg ágyúlövésekkel is tisztelgett a nemzet hősei előtt.

(MTI)

Összesen 138 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tothpal
2018. december 03. 11:16
Székelyföld és a magyar szorvány autonómiája nélkül Romániát nem nevezhetjük nyugati tipusú demokratikus államnak. Iohannis elnök úr műveltségéből és világszemléletéből messzire világít történetfilozófiai tájékozottságának hiánya... És annak őszinte megvallása, hová lettek az erdélyi szászok...
figyelő4322
2018. december 02. 21:49
"Isten nem ver bottal..." Mondja Gherman. Erdély és a többi ebül szerzett jószág nem ment le a torkukon, kiköpni meg nem akarják.
SorosGordon
2018. december 02. 13:11
Dáko-román elmélet eredete: 3 testvér volt, Romolus, Rémus és románusz. Az anyafarkasnak azonban csak két csecsbimbója volt, ezért románuszt az apja szoptatta. Innen ered.
tintapaca
2018. december 02. 10:47
Románia külpolitikája kimerül a haszonelvűségben. Az USÁ-ra tettek, elfeledkezve a geopolitikai realitásokról. Az angolokon kívül egyetlen európai ország sem akar ujjat húzni Oroszországgal. Főleg Románia miatt nem, ahová amerikai rakétákat telepítettek, tehát Románia az orosz távolsági fegyverek célpontjává vált. Magyarország is az USA célja volt, de elutasította megkeresést. Az USA-gyártotta fegyverzet, az általuk ellenőrzött ukrajnai gázvezeték kiszolgáltatottá teszi a csatlós országokat. A magyar külpolitika egyensúlyoz a birodalmi hatalmi központok között, ahogyan az EU is. De amit szabad Jupiternek, nem szabad a kisökörnek. De Gaulle felfüggesztette a a NATO katonai szervezetében a francia tagságot, jött is az 1968-as válság, amibe belebukott. A nagy kérdés, hogy ha a NATO nyílt katonai konfliktusba keveredik Oroszországgal, mi mit tehetünk, hogy ne áldozzanak fel bennünket ismét a nagyhatalmi érdekek oltárán? A napóleoni háborúk idején már SZuvorov orosz hadvezér harcolt Észak-Itáliában, I. Sándor cár bevonult Párizsba, 1849-ben Paskievics bevonult Magyarországra, az első világháború idején az oroszok betörtek a Kárpátokba BEsztercebányáig. A többit ismerjük. Az USA légiereje bombázta Magyarországot 1944-45-ben. Pápán amerikai légi támaszpont van. Mi lesz velünk, ha az oroszok ismét célba vesznek bennünket az amerikaiak hülyesége miatt? Háborút nem lehet nyerni légierővel, ha a területet nem akarják teljesen elpusztítani, akkor m eg kell szállni. Zsukov Berlin elfoglalása után megkérdezte Sztálint, hogy belenyomják-e a szövetségeseket az Atlanti óceánba. Sztálin elutasította a javaslatot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!