Demenciát okozhat a prosztatarák-ellenes terápia

2016. október 20. 08:27

Valószínűleg nem szorul hosszas bizonygatásra az a megállapítás, hogy a rákkal diagnosztizált beteg a fájdalmas és hosszadalmas kezelésen kívül lelkileg is nehéz időszakot él át. Fokozottan igaz ez a prosztatadaganattal küzdőkre, ráadásul egy új amerikai tanulmány szerint őket még egy másik gyógyíthatatlan betegség is fenyegetheti a terápia következtében-adta hírül az MTI.

2016. október 20. 08:27

A Stanford Egyetem és a Pennsylvaniai Egyetem kutatói csaknem tízezer prosztatarákos páciens betegkartonját elemezték és a JAMA Oncology című tudományos folyóirat internetes kiadásában közölték az eredményeiket - olvasható a Stanford Egyetem honlapján.

Az Egyesült Államokban jelenleg nagyjából félmillió férfinál alkalmaznak a férfi hormont megvonó, úgynevezett androgén deprivációs terápiát, amely csökkenti a halálozás kockázatát az előrehaladott állapotban lévő, agresszív prosztatarákkal küzdő férfiak esetében.
   
A két egyetem szakemberei azonban már tavaly publikáltak egy tanulmányt, amelyben összefüggést mutattak ki a terápia és a Alzheimer-kór között. A mostani tanulmány készítésekor pedig kiterjesztették a vizsgálataikat a demencia több más típusára is.
   
A Stanford Egyetem orvostudományi karának klinikai-kutatási raktárából származó csaknem tízezer betegkarton elemzése alapján a szakemberek arra jutottak, hogy az androgén deprivációs terápiában részesült 1829 páciens 7,9 százalékánál alakult ki demencia a kezelés megkezdését követő öt évben, míg a terápiában nem részesült betegeknél ugyanez ez az arány 3,5 százalék volt.
   
A Stanford Egyetemen dolgozó Nigam Shah szerint valós kockázatról lévén szó, a pácienseknek érdemes mérlegelniük az alternatív kezelési lehetőségeket. Ugyanakkor kutatótársaival együtt arra figyelmeztetett, hogy az androgén deprivációs terápiában részesülő férfiak semmiképpen se változtassanak a terápiájukon az orvosukkal való előzetes konzultáció nélkül.
   
Hozzátették, az összefüggés megerősítése és a fokozott kockázati csoportba tartozó páciensek kiszűrése érdekében klinikai tesztekre lesz szükség.
   
A mostani retrospektív tanulmány mindössze néhány hetet vett igénybe, és a kutatók olyan módszerrel dolgoztak, amellyel minimalizálni tudták a hibás eredmények születésének kockázatát.

 

*Az anyag megjelentetését a Splendidea Communications Kft. támogatta

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!